» about us

USTA MS EPD PAST AWARD WINNERS

1981

  • Club-Shawnee RC

1982

  • Club-Shawnee RC
  • Coach-Reggie Weiss
  • Family-Andrew Sandor

1983

  • Club-Doubletier
  • Coach-Bill Eydler (College)
  • Coach-Jeff Lewis (HS)
  • Family-Thomas Delaney
  • Pro-Jeff Walters

1984

  • Club-Doubletier
  • Coach-George Harmanos
  • Family-Pricha Boonswang

1985

  • Club-Westend RC
  • Coach=Art Smith
  • Family-Fred Saab
  • Pro-Neil Curtis

1986

  • Club-Westend RC
  • Coach-Adele Gardner, Ron Nonnemacher
  • Family-John Yurconic
  • Pro-Bob Osipower

1987

  • Coach-Karen Kohn, Pete Tomaino
  • Family-Jim and Sandy Sorensen
  • Media-Keith Groller
  • Pro-Victor Mogel

1988

  • Family – Zeller Fielding

1989

  • Club-Birchwood RC
  • Coach-Reggie Weiss
  • Family-Paul Bouis
  • Sportswriter-Keith Groller

1990

  • Coach-Bill Eydler
  • Family-Neil Bergman
  • Media-Merv Heller
  • Organization-Kirby Park
  • Pro-Bob Osipower

1991

  • Organization-BCTA
  • Pro-Neil Curtis, Jan Andrews

1992

  • Family-Bob Osipower
  • Organization-BCTA
  • Pro-Ken Loose

1993

  • Coach-Dale Yoder
  • Family-Cr. Ronald Emkey

 1994

  • Community Service-Jean and John Radzwillowicz
  • Family-Dr Dennis Hoshall
  • Pro-Ken Baumel

1995

  • Coach-Amy Hite
  • Family-Dr. Marc Granson
  • Media-Merv Heller
  • Organization-Taylor Tennis Association

 1996

  • Coach-Tom Nonnemacher
  • Family-Jack and Joyce Wise
  • Pro-Bill Steege

1997

  • Coach-Jack Lennox
  • Family-Shah Family
  • Media-Ken Baumel
  • Organization-Pine Forest Camp

1998

  • Coach-Dawn Ketterman-Benner
  • Family-Mastromarino
  • Media-Monica Deeb
  • Organization-Bethlehem Tennis Club
  • Pro-Alan Haverly

1999

  • Club-West Side Tennis Club
  • Coach-Joe Villiano
  • Media-Dennis Zehner (print)
  • Media-Peter Shaheen (photography)
  • Organization-Tri County CTA
  • Pro-Bob Wakiyama

2000

  • Club-Westend Racquet Club
  • Coach-Scott Bowers, Parkland HS
  • Family-Jan Sochel
  • Media-Joe Mendola, Wilkes Barre
  • Organization-Berks Reading Area Tennis Organization
  • Pro-Chris Patterson, Northwood RC

2001

  • Coach – Tom Schoeninger, Moravian Academy
  • Family – Pete Carpenter
  • Media – Service Electric TV 2
  • Member Org – BCTA
  • Member Org (commercial) – Northwood Racquet
  • Pro – Art Smith

2002

  • Club – Valley Tennis and Swim
  • Coach – Eileen Carbon, Northhampton HS
  • Family – Larry Kansky, Mountaintop
  • Media – Keith Groller, Morning Call
  • Organization – Arrowhead Lakes, Pocono Pines
  • Pro – Mo Koregokar
  • Volunteer – Bruce Kisthardt

2003

  • Club– Birchwood Racquet Club, Clark Summit
  • Coach  - Dave Shook, Lehigh University
  • Coach– Walt Cole, Pen Argyl High School
  • Family– Dale Reppert Family, Kutztown, PA
  • Media– Scranton Times
  • Organization– Embrace Your Dreams
  • Organization– Pike Tennis Association, Ken Baumel
  • Pro– Craig Cronrath, Nesquehoning, PA
  • Volunteer– Sally Evans, Bethlehem, PA

2004

  • Club Westend Racquet and Fitness, Allentown
  • Coach – Sally Allen, Wyomissing HS
  • Family – Tim and Linda Breen, Stroudsburg
  • Media – Dan Arkans, Pocono Record
  • Organization (commercial) – Westend Racquet
  • Organization of Year – Keystone State Games
  • Pro – Fernando Perez
  • Tournament Director – Don Arbaugh

 2005

  • Club – Saucon Valley CC
  • Coach – Paula Kaunitz, Parkland HS
  • Courage – Kemp Marshall
  • Family – LeSavoy
  • Media – Judith Arnold, ARP
  • Organization – Berks Recreation
  • Pro – Barbara VanBuskirk
  • Service – Neil Curtis
  • Tournament Director – Ann Brown
  • Volunteer – Judy Neunzig

2006

  • Club – Winning Touch Tennis, Allentown
  • Coach – Don Arbaugh, MMI
  • Courage – Kathy Benn, Gerry Winchester, Elaine Shook
  • Family – Lahouchak Family, Easton
  • Media – Al Di Carlo, Service Electric
  • Organization – Monroe County Recreation
  • Pro – Jeff Schmitt
  • Tournament Director – Fernando Perez, Mecco Cup
  • Volunteer – Ed Pfenninger

2007

  • Club – Hillcrest Racquet Club, Reading
  • Club – Northwood Racquet and Fitness, Easton
  • Coach – Bob Wakiyama, Pottsville HS
  • Coach– Dawn Ketterman-Benner, Moravian C
  • Family– Beth and Fernando Perez , Allentown
  • Organization– Schuylkill/Carbon Tennis
  • Pro– Joe Romano, Pocono Farms CC
  • Tournament Director – Mike Murphy, BCTA
  • Volunteer– Pat and Judy Grace, Arrowhead Lake

2008

  • Club– Oakmont, Allentown
  • Coach – Lynn Pigiacampi, Cedar Crest College
  • Courage – Kim Ulrey
  • Family – VanBuskirk, Stroudsburg
  • Coach – Dmitri Diamondopoulos, Emmaus HS
  • Organization – City of Bethlehem, Sand Island Courts
  • President’s Award – Kelly McDonald and Leslie Gimbel
  • Pro – Jim Lynn, Easton, PA
  • Volunteer – Sue Anne Stuntz

2009

  • Club – Saucon Valley CC
  • Coach – Mike Gyomber – Wyomissing HS
  • Coach – Suresh Ramamurthi – Kutztown U.
  • Courage – Dawn Ketterman-Benner
  • Family – Pat Shields
  • Organization – Set Point Tennis
  • Pro – Hernan Hernandez
  • Tournament Director – Ralph Tutlane
  • Volunteer – Kathy Heller, Cindy Ashworth
  • President’s Award – Roz Rudin, Charles Lull

2010

  • Club - Birchwood
  • Coach – Harry McGonigle, Kutztown HS
  • Coach – Allison Joanlanne, Misericordia U.
  • Family – Buss/Kunsman/Huth
  • Media – Loretta Dewalt
  • Organization – Vibe Tennis
  • President’s Award – Don Potts
  • Pro – Lisa C. Duncan
  • Tournament Director – George Wolbers
  • Volunteer – Akshay Damany

2011

  • Club – Northwood RFC, Easton
  • Coach – William J. Tritt Jr., Hamburg HS
  • Coach - Christopher Leicht, Wilkes University
  • Courage - Marie Smith, Bethlehem
  • Family – Barb and Paul McCarthy
  • Media - Jamie Yousaitis, Reading Eagle
  • Organization - Susquehanna County Tennis Association
  • President’s Award – Judy Neunzig
  • Pro - Paul Z. McDonough
  • Tournament Director - Ryan Knarr, Conrad WeiserTournament
  • Volunteer - Zach Shaff, Allentown

2012

  • Club – West End Racquet Club
  • Coach: College – Bill Eydler
  • Coach: HS Boys  – Bill Lahouchak
  • Coach: HS Girls – Sally Allen
  • Courage – Ashley Jones
  • Courage- Russ Moore
  • Family – Parkhurst
  • President's Award - Loretta Dewalt
  • President's Award - Barbara VanBuskirk
  • Pro – David Kurvink
  • Volunteer – Ralph Tutlane

2013

  • Club - Winning Touch Tennis
  • Coach College - Dawn Ketterman-Benner, Moravian College
  • Coach HS Boys - Ryan Cuervas, Wilson (Reading area)
  • Coach HS Girls - Eileen Carbone, Northampton
  • Courage - Libario Obeid
  • CTA - Conrad Weiser
  • Family - Malik (Reading area)
  • Media - Dave Emkey
  • Member Org (non commercial) - Forever Fun
  • President’s – Sally Evans
  • Pro - Andrea Drabenstott
  • Tournament Director - Ryan Knarr
  • Volunteer - Scott Denardo

2014

  • Club - Northwood
  • Coach - Barbara VanBuskirk, Nazareth HS
  • Courage - Elaine J. Conner
  • Courage - Emma Haynes
  • CTA - Forever Fun Tennis
  • Family - Snyder (Reading)
  • Media - Kirby Park Tennis website
  • Organization - Berks Reading Area Tennis Organization
  • Pro - Larry Zerbe
  • Tournament Director - Ralph W. Tutlane
  • President's - Mike Stasak

2015

  • Community Tennis Association- Kids Play Tennis, Bethlehem
  • Family – DeNardo Family, Nazareth
  • High School Coach – Thomas K. Schoeninger, Moravian Academy Boys
  • Media – Tyler Washington, Reading
  • Pro – Eugene N. Tapiro, Stroudsburg
  • Tournament Director – Alyssa Gleason/Ryan Knarr, Reading
  • President's Award – Neil Curtis, Bethlehem

 

 
 

 
 
 
 
 
Close